Nomāktības apburtais loks jeb mūsdienu cilvēka "dabiskais" stāvoklis
Nomāktības apburtais loks jeb mūsdienu cilvēka "dabiskais" stāvoklis
Kamēr turpinās vispasaules cīņas pret korona vīrusu, kopējais sabiedrības noskaņojums turpina pasliktināties. Arvien vairāk cilvēku sajūt nomāktību, nevēlēšanos neko darīt un zaudē ticību savām iespējām mainīt esošo situāciju. Šis raksts nebūs gluži padomu saraksts, kā rīkoties krīzes situācijā. Šoreiz vēlos aplūkot slēptu nomāktības un bieži vien pat slimības izraisošu cēloni, kas saistīts ar konkrētu personību atrašanos mūsu dzīvē.
L. Rons Habards savu cilvēka dabas pētījumu laikā atklāja īpatnēju mehānismu, kas veicina stresa situāciju, saslimšanu, nopietnu kļūdu un neveiksmju parādīšanos indivīda dzīvē. Mūsdienās to attiecina uz tādiem jēdzieniem kā "enerģētiskie vampīri", "toksiskās personības" un citiem noteikta tipa cilvēku apzīmējumiem. Kaut arī meklēt vainīgo ir vieglākais ceļš, kā attaisnot savas neveiksmes, pat piedēvējot kādam šādu nozīmi savā dzīvē, diez vai tiks pārtraukta neveiksmju rinda. Neviena problēma nepazudīs, kamēr netiks apzināti visas tās sastāvdaļas.
Draugi, ar kuriem kopā mēs pārtopam par svešiem sev un citiem
Katram dzīvē ir bijusi kāda personība, kuru satiekot strauji mainās gan esošie uzvedības modeļi, gan vide. Galvenais jautājums - uz kuru pusi pagriežas dzīve? Vai tā kļūst labāka, vai sākas cilvēka degradācija?
Noteikta tipa cilvēki, kurus L. Rons Habards nosauca par apspiedošām personībām, atstāj uz citu dzīvēm ilgi paliekošu nospiedumu - nomāktības un sagrautu sapņu sajūtu, kā arī neveiksmju un veselības problēmu rindu. Visas šādu cilvēku īpašības ir uzskaitītas grāmatā "Saentoloģija: Jauns skats uz dzīvi" un bukletā "Apspiešanas iemesls", tāpēc iztirzāt tās atsevišķā rakstā nebūtu nepieciešams. Katrs var izanalizēt savu dzīvi, lai secinātu, kādu cilvēku tuvums ir sekmējis izaugsmi un emocionālo labklājību vai tieši pretēji - atstājis postošu ietekmi. Galvenais faktors, kas ļauj atpazīt šādu cilvēku klātbūtni, ir mūsu ētisko vērtību degradēšanās, veselības pasliktināšanās un neveiksmju periods.
Savā rakstā vēlos aprakstīt tos apstākļus, kas ļauj šiem cilvēkiem mūs šādi ietekmēt, jo daudzi var apspiest un slikti pret mums izturēties, bet ne vienmēr tas atstās uz dzīvi postošu iespaidu.
Cilvēks pats sev soģis
Atšķirību starp antisociālu un sociālu personību nosaka nodoms jeb mērķis, ar kādu kāds rīkojas. Sociālā cilvēka vēlme ir palīdzēt citiem, kamēr antisociāls indivīds palīdzības idejai netic, saredz tajā slēptus draudus vai izmanto "palīdzībai" tādus līdzekļus, kas visdrīzāk kaitēs, nevis uzlabos sabiedrību vai atsevišķa cilvēka dzīvi. Tieši tāpēc atteikšanās no reiz pieņemtajiem ētiskajiem principiem, paslēpes ar sirdsapziņu un vieglprātīgā attieksme pret likumiem un vispārpieņemtajām normām padara cilvēku vāju un neaizsargātu pret apspiedošu ietekmi, jo neviens sevi nesoda tik spēcīgi kā pats indivīds, ja vien viņš nav antisociāls. Vistīrākie nodomi, būdami nodoti un izkropļoti apkārtējās vides spiediena rezultātā, pārvēršas par vainas, sevis nosodījuma un pašpārmetumu gūzmu, ko itin veikli izmantos tuvumā esoša antisociālā personība. Tāpat kā izvarotāji nopratināšanas laikā bieži vien vaino savus upurus izaicinošā un pavedinošā uzvedībā, arī antisociāla personība nepiekāpīgi norādīs uz apstākļiem, kāpēc esat pelnījuši no viņu puses kritisku un noniecinošu attieksmi. Ētisko standartu uzturēšana, godīga un taisnīga attieksme pret apkārtējiem un savu ideālu nenodošana ir katra cilvēka lielākais spēks un aizsardzība no dažādiem indivīdiem, kuri mēģina parazitēt, izmantojot personiskās vājības.
Protams, morāles un ētikas jēdzieni ir neskaidri un apstrīdami, taču katrs cilvēks ir spējīgs novilkt robežas, kurās izvērtēt savas rīcības labvēlīgo vai postošo ietekmi.
Nezināšana ir nebrīva cilvēka pazīme
Mūsdienu informatīvajā laikmetā, šķiet, nezināšana nav iespējama. Tomēr kopējais informatīvais troksnis viegli nomāc patiesību, kas pazūd dažādos un pretrunīgos viedokļos. Tāpēc patiesas informācijas pieejamība, uzticami informācijas avoti un spēja savienot teoriju ar reālo dzīvi ir ārkārtīgi svarīgi katra cilvēka panākumiem un laimei. Baumas, nepatiesu ziņu izplatīšana, iebaidīšana un negatīvi komentāri par iespējamo notikumu gaitu ir galvenais antisociālas personības sarunas temats. Protams, dažkārt šis cilvēks spēj sevi pasniegt kā autoritāti kādā jomā vai atsaukties uz autoritāriem avotiem. Bet vai tad Covid -19 gadi mums visiem nav jau pierādījuši, ka autoritātes bieži vien ir tikpat nezinošas kā vidusmēra pilsonis, bet "it kā uzticamie informācijas" avoti bez sirdsapziņas pārmetumiem izplata melus. Esiet zinoši, pārbaudiet teikto, pārliecinieties paši savām acīm, vērojiet apkārtesošo dzīvi nevis Instragram kontos, bet gan sev apkārt. Digitālā pasaule ir daudzus iemācījusi uzticēties attēlam vairāk nekā savām acīm, bet, vai tad kāds vēl nezina, cik viegli ir izveidot nereālas bildītes, kas vispār neatbilst patiesībai? Krāpnieki, viltvārži un manipulatori iedzīvojas uz vientiesīgu cilvēku rēķina, bet vientiešus veido nezināšana, nevēlēšanās iedziļināties un vāja reālās dzīves pieredze. Intelekts nav pazīme, kas atšķirtu personību tipus, tas pietiekošā mērā var piemist vai nepiemist gan sociālai, gan antisociālajai personībai. Tieši tāpēc augsts intelekts, ar kuru kopā nāk ļauni nodomi, spēj nodarīt milzīgu postu visai cilvēcei, ko pierāda vispārējais civilizācijas stāvoklis šobrīd. Ikviens zina, kā rīkoties pareizi, bet dara nepareizi vai pa roku galam. Pie varas esošas antisociālās personības aiz sevis vēsturē ir atstājušas karus, sagrautas civilizācijas, iznīcinātas nācijas un izpostītas kultūras. Visdrīzāk tas noticis tāpēc, ka viņu tuvumā atradās vāji, nezinoši un jau pagrimuši indivīdi, kas nespēja pretoties acīmredzamajam ļaunumam.
Stabilu datu trūkums ļauj cilvēku viegli novest apjukumā, jo vispārējs haoss un nestabilitāte ir galvenais apspiedošas personības ierocis, kas ļauj viegli novērst apkārtesošo skatienus no patiesā nepatikšanu avota, padarot par tādiem pilnīgi nevainīgus cilvēkus. “Raganu medības”, kurās cilvēki tiek padarīti par vainīgiem nevis rīcības, bet gan īpašību dēļ - vai tā būtu ādas krāsa, tautība, dzimums vai seši pirksti uz rokas - norāda uz antisociālās personības klātbūtni. Te būtu jāpievērš uzmanība šādu apgalvojumu izplatītājiem vairāk, nekā tiem, kas to ietekmē, uzsāk nosodījuma kampaņas.
Katrs gadsimts nes sev līdzi savu aizspriedumu un māņticības sarakstu, kas padara apkārtējo pasauli par nežēlīgu un bīstamu vietu, bet tikai nezināšana ļauj sabiedrībai tiem noticēt.
Spēja izteikties ir lielākā cilvēka brīvība
Savos darbos L. Rons Habards ne reizi ir minējis, ka “saskarsme ir visu problēmu šķīdinātājs”. Atklāta saruna, pareizs vārds pareizā brīdī, aizrādījums, spēja aizstāvēt un pamatot savu viedokli, kā arī atteikt – pateikt “nē”, kad nepieciešams, ir lielisks ierocis pret apspiedošo personību, grupu un pat nomācošiem apstākļiem. Vēl nekad 21. gadsimts nav mums spējis atklāt, cik ļoti antisociāli cilvēki baidās no atklātas viedokļu izpausmes, kā tas ir redzams šobrīd. Vārda brīvība būs pirmā, kas cietīs no antisociālas personas klātbūtnes. Bailes par to, ka cilvēki spēs ieklausīties teiktajā, ka meli tiks atklāti citiem un patiesība nāks gaismā, padara antisociālo personību par lielāko pretinieku pret sava viedokļa paušanu.
Spēja pateikt “nē” brīžos, kad kāds mēģina uzspiest degradējošas vērtības, izteikt nosodījumu neētiskai uzvedībai un atklātā sarunā aizrādīt par baumošanu un nepatiesas informācijas izplatīšanu bieži paglābs kādu no ilgstoša neveiksmju perioda turpmākajā dzīvē. Saskarsme ir lielisks ierocis, tāpat kā saskarsmes pārtraukšana ar kādu, kura nodomi nav tīri, bet rīcība vairāk kaitē, nekā palīdz. Nav nepieciešams nepārtraukti iesaistīties spēlē par to, kuram ir taisnība, bet kuram nē. Ignorējiet apspiešanas mēģinājumus, pārtrauciet ciešu kontaktu ar antisociālas īpašības izrādošu cilvēku, un jau paliks vieglāk. Pastāv lieliski kursi, kuri palīdz apgūt iemaņas gan pateikt nē, gan mierīgi reaģēt uz aizskarošiem komentāriem un piezīmēm. Ja tādi ir nepieciešami, droši rakstiet!
Es aicinu izveidot savas vērtības un pieturēties pie tām, izglītoties, spriest pašiem un pretoties apspiešanai, atmaskojot tās melīgo seju.
Lai noskaidrotu, kurš tieši spēlē šo lomu Jūsu dzīvē, rakstiet uz [email protected] un piesakieties attālinātai konsultācijai. Tā ir pieejama bez maksas.
Ja gribat izpētīt visas antisociālās personības īpašības, iegādājieties grāmatu “Saentoloģija: Jauns skats uz dzīvi”. Pasūti to tiešsaitē: https://www.annaspalidziba.com/gramatu-veikals/params/category/0/item/710092/
Ja vēlaties iepazīt šo tēmu dziļāk, rakstiet un nosūtīšu atsauci uz bezmaksas tālmācības kursu "Apspiešanas iemesls”:
https://www.annaspalidziba.com/kontakti/